Στον Ηρακλή έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα αλλά δεν μπόρεσε να παραμείνει στο ρόστερ.
Συνέχισε σε άλλες ομάδες , όμως όπως λέει ο ίδιος ακόμα και τώρα ο Ηρακλής είναι η ομάδα της καρδιάς του. Ο Αντρέας Κολίτσι συνεχίζει πλέον την ποδοσφαιρική του καριέρα στην Φλαμουτάρι έχοντας επιστρέψει στην Αλβανία, αλλά δεν έχει σταματήσει να ενδιαφέρεται για τον «Ημίθεο».
«Είναι τεράστια αδικία αυτό που έγινε με τον Ηρακλή. Βλέπουμε φέτος τι έγινε και έπαιξαν κανονικά όλες οι ομάδες. Χαίρομαι όμως γιατί βλέπω ότι η ομάδα δείχνει να βρίσκει τον δρόμο της» είπε χαρακτηριστικά στο iraklis1908.gr
«Πρέπει επιτέλους να καταλάβουν όλοι ότι η αδικία που έγινε δεν μπορεί να αποκατασταθεί πάρα μόνο με την επαναφορά στην Σούπερ Λίγκ. Αλλά στην δεδομένη στιγμή θα πρέπει να μπει τουλάχιστον Φούτμπολ Λίγκ. Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά και βρεθεί μια λύση».
Πάντως ο Κολίτσι δεν μπορεί να αρνηθεί ότι μια μέρα θέλει να επιστρέψει στην ομάδα: «Τώρα αγωνίζομαι στην Φλαμουτάρι. Θέλω όμως κάποια στιγμή να φορέσω ξανά την φανέλα του Ηρακλή».