Με την ισοπαλία έφυγε από την Ριζούπολη ο Ηρακλής , καθώς πλήρωσε το λάθος του ( πάλι γκολ από στημένο) και έμεινε στο 1-1.
Ένας διαφορετικός Ηρακλής , με διάθεση, πάθος και πολύ τρέξιμο αναζήτησε την νίκη στον αγώνα με τον Απόλλωνα, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τους τρεις βαθμούς.
Με πολλές αλλαγές ξεκίνησε τον αγώνα ο Γιώργος Στράντζαλης θέλοντας να δείξει ένα διαφορετικό πρόσωπο η ομάδα.
Ο Χουάντερσον έκανε το ντεμπούτο του υπερασπιζόμενος την εστία του Ηρακλή. Ο Λόπεζ τοποθετήθηκε στην αριστερή πλευρά και δεξιά ο Μίχος, με τους Βαγγελόπουλο και Σαββίδη να είναι στο κέντρο της άμυνας. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν Κριβοκάπιτς και Φερναντέζ, δεξιά ο Σαράφογλου , αριστερά ο Ισαάκ και στην κορυφή της επίθεσης ο Στεφανίδης, έχοντας βοήθεια από τον Σουλίδη.
Η ομάδα ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο τον αγώνα παίζοντας ορθολογικά και κυρίως έχοντας καλή κυκλοφορία της μπάλας. Κατάφερε να επισκεφτεί με αξιώσεις την εστία του Απόλλωνα και θα μπορούσε να είχε σκοράρει. Αμυντικά οι κυανόλευκοι δεν κινδύνευαν ουσιαστικά και έδειξαν να έχουν μια πειθαρχία στο παιχνίδι τους.
Φάνηκε να υπάρχει μια φρεσκάδα , με πολλά τρεξίματα και οι κυανόλευκοι κατάφερναν να παίρνουν σωστά την μπάλα στην επίθεση , με αποτέλεσμα να έχουν ορισμένες καλές στιγμές . Μετά το 30’ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν κατάφεραν κάτι το συγκλονιστικό. ΟΙ δυο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο ημίχρονο με τον Ηρακλή όμως να έχει σαφώς καλύτερο πρόσωπο από τον Απόλλωνα.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Ηρακλή. Μια ισπανική συνεργασία έφερε το γκολ για τους κυανόλευκους με τον Λόπεζ να δίνει ασσίστ στον Ισαάκ που έκανε στο 47’ το 0-1
Οι «κυανόλευκοι» έδειξαν να έχουν βρει τον τρόπο να πάρουν την νίκη. Ο Κριβοκάπιτς όμως πέρασε στον πάγκο, καθώς τραυματίστηκε και από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι πήραν τα σκήπτρα στον αγώνα. Έτσι ισοφάρισαν στο 77΄πάλι από στημένη φάση (!) με τον Μανιά. Οι παίκτες του Ηρακλή προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά δεν το κατάφεραν και έτσι έφυγαν με την ισοπαλία από την Ριζούπολη.
Απόλλων : Κοτταράς, ,Χατζηζήσης, Χιντζίδης,Δεληζήση,Ιασωνίδη,Τσεμπερίδης(35′ Ντουτσαρίδης, 64′ Διαμαντίδης) , Καμαρά, Τσιλιγκίρης , Διαμάντης , Κατσίκης(64΄ Μανιάς) ,Καραμαλίκης
Ηρακλής : Χουαντερσον, Μίχος, Ευαγγελόπουλος, Λόπεζ, Σαββίδης, Στεφανίδης, Κριβοκάπιτς(63΄Κωνσταντινίδης), Φερναντεζ, Σαράφογλου(75′ Παληγεώργος), Σουλίδης, Ισσακ(83′ Μπανγκουρά
φωτο Α-sports.gr