Η ιστορία επαναλαμβάνεται. Σε ένα σημαντικό ζήτημα όπως ο 5ος τελικός που δεν ξεκίνησε ποτέ ο Ηρακλής είναι και πάλι μόνος του, όπως πέρσι στο ποδόσφαιρο.
Στις Κυκλάδες Δήμαρχος , περιφερειάρχης, υποψήφιοι βουλευτές είναι στο πλευρό του Φοίνικα Σύρου, με δηλώσεις τους και επίσημες τοποθετήσεις τους.
Αντίθετα και πάλι οι πολιτειακές και πολιτικές αρχές της Θεσσαλονίκης ποιούν την νησαν και ο Ηρακλής δεν έχει καμία στήριξη από κανέναν. Εύκολα καταλαβαίνει κανείς ότι στις 6 Μάιου θα πάρουν όλοι τις απαντήσεις τους !