Διαμαρτυρίες για το πέναλτι υπήρχαν από την μεριά του Εργοτέλη αλλά έχουν άδικο.
Όπως φάνηκε ήταν ξεκάθαρα πέναλτι και αποβολή και υπήρχαν άλλες δυο τουλάχιστον περιπτώσεις που ο Κορδολαίμης έκανε σημαντικά λάθη σε βάρος του Ηρακλή. Το πρώτο αφορά την κίτρινη κάρτα που δόθηκε στον Χιονίδη , καθώς δεν είχε καν επαφή με τον αντίπαλο του. Το δεύτερο σημειώθηκε στο τέλος της αναμέτρησης όταν ο Μπανγκουρα ήταν μόνος του με τον Αθανασίου, αλλά σημειώθηκε σε οφ σαιντ λανθασμένα.