Ο δέκατος Ηρακλής (6-6) φιλοξενεί τον ενδέκατο Αμύντα (5-7) για την 13η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν το Σάββατο στις 17:00. Το παιχνίδι θα μεταδοθεί από το κανάλι της ΕΟΚ στο YouTube.
Οι γηπεδούχοι ανέκαμψαν με τη νίκη στο Ψυχικό και επιστρέφουν στο Ιβανώφειο όπου έχει τέσσερις νίκες σε πέντε ματς. «Περάσαμε ένα δύσκολο διάστημα με ήττες και κακές εμφανίσεις ενώ μπορούσαμε να πάρουμε κι άλλες νίκες. Ευτυχώς περιορίσαμε τα λάθη μας στο Ψυχικό και πήραμε τη νίκη που θέλαμε πολύ, όπου είχαμε και σημαντικές απουσίες. Τώρα έχουμε άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι, κάτι που είναι συνηθισμένο πλέον για μια τόσο σκληρή Λίγκα, όπως η Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Παίζουμε με μια πολύ καλή ομάδα, με καλούς ξένους και ικανούς Έλληνες και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Θα έχουμε όμως τον κόσμο στο πλευρό μας και αυτό μας δίνει δύναμη και αυτοπεποίθηση. Είναι καιρός να κάνουμε κι εμείς ένα καλό σερί ιδιώς τώρα που τελειώνει ο πρώτος γύρος και έρχονται και οι γιορτές ώστε να δώσουμε και χαρά στον κόσμο που μας στηρίζει τόσο πολύ όπου κι αν παίζουμε. Ελπίζω να το καταφέρουμε», δήλωσε ο 27χρονος γκαρντ του Ηρακλή, Κέντρικ Τόμπσον.
Οι φιλοξενούμενοι θα αναζητήσουν το πρώτο τους διπλό στο πρωτάθλημα, καθώς έχουν 0/6 μακριά από τον Υμηττό. «Ο αγώνας του Σαββάτου, θα διεξαχθεί με μια ιστορική ομάδα, σε μια παραδοσιακά πολύ δύσκολη έδρα. Εμείς ακόμα ψάχνουμε μια εκτός έδρας νίκη. Φτάσαμε πολύ κοντά στο διπλό στο Σχηματάρι και στο Μεσολόγγι, έχοντας πολύ καλή απόδοση, αλλά δυστυχώς ηττηθήκαμε στις λεπτομέρειες. Η ομάδα μετά τη νίκη με τον Αίαντα Ευόσμου, έχει πολύ καλή ψυχολογία. Προετοιμαζόμαστε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για το συγκεκριμένο παιχνίδι και πάμε στη Θεσσαλονίκη να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για ένα θετικό αποτέλεσμα», τόνισε το μέλος του προπονητικού τιμ του Αμύντα, Βαγγέλης Αγγελόπουλος.