Η επιστροφή του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο είναι μονόδρομος, καθώς η ομάδα αναγκάζεται για ακόμα μια φορά στην ιστορία της να ξενιτευτεί και να αγωνίζεται στην Χαλάστρα.
Για αυτό τον λόγο, ο Μικρασιάτης επιχειρηματίας προσπάθησε να βρει την λύση και είναι διατεθειμένος να προχωρήσει ακόμα και στην αλλαγή του χορτοτάπητα του σταδίου, με δικά του χρήματα, να πληρώσει δηλαδή όλο το κόστος αλλαγής χλοοτάπητα ο Μονεμβασιώτης, προκειμένου ο Ηρακλής, έστω και με προϋποθέσεις, να επιστρέψει από του χρόνου, στο Καυτανζόγλειο.
Ωστόσο εισέπραξε άρνηση και εμπόδια, όπως για παράδειγμα ότι θα πρέπει να υπάρξει διαγωνισμός για να γίνει αυτό και πολλά άλλα!
Να γίνει διαγωνισμός για… δωρεά στο Καυτανζόγλειο! Απίστευτο κι όμως αληθινό, κάτι που τον έχει κάνει έξαλλο και δείχνει να ειναι διατεθειμένος να επιμένει στην λύση του προβλήματος, αναζητώντας τον τρόπο που θα μπορέσει να γίνει πράξη.
Την ίδια στιγμή υπάρχουν πολλά παράπονα αλλά και καταγγελίες για την λειτουργία του γηπέδου και την είσοδο στον χλοοτάπητα από ακαδημία ποδοσφαίρου και πολύ περισσότερο την στιγμή που επίσημα δεν πρέπει να χρησιμοποιείται.
Την στιγμή που το Καυτανζόγλειο θεωρητικά έχει κλείσει, γιατί δεν πληροί τους όρους ασφαλείας, όπως έγινε γνωστό μετά από σχετικό έλεγχο, η ακαδημία της ΧΑΝΘ χρησιμοποιεί το γήπεδο και μάλιστα τον χορτοτάπητα που είναι εμφανώς καταπονημένος.
Πέρα από την απορία που προκαλεί πως επιτράπηκε σε μια ακαδημία να χρησιμοποιήσει τον χορτοτάπητα(αυτό δεν έγινε ΠΟΤΕ στο παρελθόν) υπάρχει και ένα ηθικό κομμάτι, καθώς ο Πρόεδρος της Επιτροπής του Καυτανζογλείου είναι και Πρόεδρος της ΧΑΝΘ!
Μάλιστα προκειμένου να γίνει η χρήση του Καυτανζογλείου είχε συνταχτεί και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό που προέβλεπε τα χρήματα που θα έπρεπε να καταβάλει η ΧΑΝΘ για να χρησιμοποιεί τον χορτοτάπητα του Σταδίου.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει καμία απόφαση της διοίκησης του Καυτατζόγλειο για να παραχωρηθεί το Στάδιο στις ακαδημίες της ΧΑΝΘ και ποτέ τα χρήματα που αναφέρει ότι πληρώνει η ΧΑΝΘ στο Καυτατζόγλειο δεν ήλθαν στα ταμεία του, σύμφωνα με όσαέμαθαν οι άνθρωποι του Μονεμβασιώτη, που ψάχνουν το θέμα, αλλάκαι δυο ακόμη συμβάσεις, που έχουν υπογραφεί, για να τις καταγγείλουν.
Αυτό που είναι γεγονός όπως αποδεικνύουν οι φωτογραφίες είναι ότι χρησιμοποιήθηκε το γήπεδο από την ΧΑΝΘ και ουδείς μπορεί να το διαψεύσει.
Τις φωτογραφίες τις βρήκαν οι ανθρωποι του Μονεμασιώτη, με μια μικρή έρευνα που έκαναν και τώρα αρχίζουν μεγαλύτερη έρευνα.
Επίσης η χρήση του χορτοτάπητα από την ακαδημία της ΧΑΝΘ δημιουργεί προβλήματα για την προπόνηση των αθλητών στίβου. Γιατι δεν επιτρέπεται να προπονείται ποδοσφαιρική ομάδα και την ίδια στιγμή να προπονούνται στο στάδιο και αθλητές στίβου και όχι μόνο.,
Ακόμα και όταν έκανε προπόνηση(παλιότερα) ο Ηρακλής (έχοντας ειδική άδεια) δεν επιτρέπονταν να προπονούνται αθλητές του στίβου για την ασφάλεια τους.Για αυτό τον λόγο υπήρξε και επιστολή προς την επιτροπή του γηπέδου από την τοπική επιτροπή του ΣΕΓΑΣ
Για το ίδιο ζ’ητημα υπήρξε ενημέρωση και απο τον έφορο του γηπέδου Ανδρέα Μουλαρά
-Τα ερωτηματικά είναι πολλά και θα πρέπει να δοθούν απαντήσεις απο τον Πρόεδρο της Επιτροπής του Καυτανζογλείου και τα μέλη της διοίκησης, πολύ περισσότερο να απαντήσουν στην κάθετη άρνησή τους να βρεθεί μια λύση για την ιστορική ομάδα του Ηρακλή, γιατί ο Μονεμβασιώτης έχει “τρελαθεί” με το θέμα αυτό και είναι αποφασισμένος να το πάει στα άκρα, για να αποκαλυφθεί ο ρόλος ορισμένων εκεί στο Καυτανζόγλειο.