Αντίστροφα μετράει ο χρόνος για την έλευση του Παναγιώτη Μονεμβασιώτη στην Θεσσαλονίκη, προκειμένου να πάρει σάρκα και οστά η προσυμφωνία που έχει με τον Στράτο Ευγενίου.Ο Μικρασιάτης επιχειρηματίας είναι προ των πυλών προκειμένου να πετύχει ένα τεράστιο deal που αφορά με τα Παγωτά Δωδώνη, μια ιστορία που φτάνει στο τέλος της μετά από τέσσερα χρόνια!
Μόλις διευθετηθεί αυτή η υπόθεση σειρά θα πάρει ο Ηρακλής με τον Παναγιώτη Μονεμβασιώτη να είναι έτοιμος απο κάθε πλευρα για να πάρει τα ηνία της ΠΑΕ. Απομένει ακόμα το θέμα της αδειοδότησης, αλλά αυτό είναι κάτι που δείχνει να έχει τρέξει με θετικό πρόσημο και φέτος θα ανάψει το πράσινο φως για την κυανόλευκη ΠΑΕ.
Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι έχει ήδη ξεκινήσει μια προεργασία για πολλά ζητήματα που αφορούν την επόμενη μέρα του Ημίθειυ, αλλά ακόμα δεν μπορεί να τα προχωρήσει πριν πάρει τα κλειδιά της ΠΑΕ.
Οσο αφορά τον Στράτο Ευγενίου επαναλαμβάνει συνεχώς ότι είναι σε ισχύ η συμφωνία και περιμένει πλέον τον Παναγιώτη Μονεμβασιώτη για να την επικυρώσουν.Κάποια ζητήματα που αφορούν γεινκότερα τον Ηρακλή δείχνουν να διευθετούνται προκειμένου να ανοίξει διάπλατα ο δρόμος για να αλλάξει σελίδα ο Ημίθεος.