Ο γκολκίπερ του Ηρακλή, που συνδύασε τις σπουδές του με το επαγγελματικό ποδόσφαιρο, βραβέυθηκε στη γιροτή του ΠΣΑΠΠ για αυτό το επίτευγμά του.
Ο Στέφανος Παλαβράκης αποφοίτησε από το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών του Αριστοτελείου, συνδυάζοντας τις σπουδές του με την καριέρα του στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο.
Αυτό το επίτευγμα του τερματοφύλακα του Ημίθεου οδήγησε στη βράβευσή του από τον ΠΣΑΠΠ, στο πλαίσιο της γιορτής του συνδικαλιστικού οργάνου των Ελλήνων ποδοσφαιριστών.