Στην τελική ευθεία βρίσκεται η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με τον Ηρακλή να αναζητάει το 4Χ4 που θα τον οδηγήσει 100% στα πλει οφ. Εκει θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη η παρουσία των Λεβαδειακού, Λάρισας αλλά και Νίκης Βόλου και ουσιαστικά θα απομένουν δυο θέσεις.Ο ΠΑΟΚ φαίνεται ότι δύσκολα θα το καταφέρει εκτός αν έχει μόνο νίκες και ουσιαστικά η μάχη θα γίνει μεταξύ Ηρακλή, ΑΕΚ Β’ και Μακεδονικού.Το όριο φαίνεται να κρίνεται στους 34 βαθμούς , ενω με προϋποθέσεις μπορεί να είναι και λιγότερο.
ΗΡΑΚΛΗΣ
Ο Ηρακλής χρειάζεται την νίκη πάση θυσία με Καμπανιακό και Αιολικό για να φτάσει τους 30 βαθμούς στα δυο εκτός έδρας παιχνίδια θα πρέπει να συγκεντρώσει τουλάχιστον 4 βαθμούς με Κοζάνη και ΑΕΚ β’ για να πάει στους 34 βαθμούς.Θεωρείται δεδομένο ότι με 5Χ5 θα εξασφαλίσει την συμμετοχή του στα πλει οφ.
ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
Η Θεσσαλική ομάδα έχει εξ΄αναβολής την εντός έδρας αναμέτρηση με τον Απόλλωνα Πόντου.Την Κυριακή θα αγωνιστει εκτός έδρας με τον Μακεδονικό.Στην συνέχεια υποδέχεται την Αναγέννηση Καρδίτσας και την Λάρισα και στην τελευταία αγωνιστική θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ. Θεωρητικά το μίνιμουμ των πόντων που μπορεί να συγκεντρώσει είναι 6-7 βαθμοί αρά θα συγκεντρώσει 34-35 βαθμούς.
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ
Η πμάδα του Μακεδονικού έχει την Κυριακή καθοριστικο εντός έδρας αγώνα με την Νίκη Βόλου, θα ακολουθήσει εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Πόντου υποδέχεται τον Καμπανιακό και στο φινάλε θα παίξει εκτός έδρας με την ΑΕΚ Β’. Στα «χαρτιά» έχει έξι βαθμούς και ανάλογα τι θα πετύχει εντός με Νίκη και εκτός με ΑΕΚ Β’ Το μάξιμουμ των βαθμών που μπορεί να συγκεντρώσει είναι 33-34 βαθμοι
ΠΑΟΚ Β’
Ο ΠΑΟΚ έχει δυο εξ΄αναβολής αγώνες αλλά και δυο ρεπό.Θα υποδεχτεί την Λάρισα, θα παίξει εκτός έδρας με Κοζάνη.Στην προτελευταία αγωνιστική θα αγωνιστεί στην Λειβαδιά και στην τελευταία θα υποδεχτεί την Νίκη Βόλου.Όλα θα κριθούν στα ντέρμπι αλλά θεωρητικά δεν μπορεί να ξεπεράσει τους 31-32 βαθμούς.
ΑΕΚ Β’
Η Ένωση έχει εξ΄αναβολής εντός έδρας τον Απόλλωνα Πόντου.Εκτός έδρας την Κοζάνη και στην συνέχεια θα υποδεχτεί τον Ηρακλή.Θα ολοκληρώσει εκτός έδρας με τον Αιολικό και εντός έδρας με τον Μακεδονικό.Μόνο με 5Χ5 τους 36 βαθμούς ή στο καλύτερο σενάριο με μια ισοπαλία τους 34 βαθμούς.
Με αυτά τα δεδομένα καθοριστικές είναι οι αναμετρήσεις Μακεδονικός-Νίκη Βόλου, ΑΕΚ Β’-Ηρακλής, ΑΕΚ Β’-Μακεδονικός ,εκτός και αν υπάρξουν εκπλήξεις.