Βόμβα έριξε ο κ. Σωσσίδης στο διοικητικο συμβούλιο της επιτροπής του Καυτανζογλείου, καθως όπως τόνισε οι εργασίες(που δεν έχουν ξεκινήσει καν) θα ολοκληρωθούν σε ενάμισι περίπου χρόνο!
Στην Αθήνα υπήρχε αντίστοιχο πρόβλημα με το ΟΑΚΑ και μάλιστα σε μεγαλύτερο βαθμό.Ωστώσο με συνοπτικές διαδικασίες υπήρξαν άμεσα εργασίες και το γήπεδο θα είναι έτοιμο ακόμα και για να φιλοξενήσει τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος ,όπως αναφέρουν σήμερα τα δημοσιεύματα,δηλαδή μέχρι το τέλος Μαϊου.
Στην Θεσσαλονίκη και στο Καυτανζόγλειο υπάρχει μια νωχελικότητα της διοίκησης του Καυτανζογλείου, που μπορεί να έχει πάρει μια μεγάλη επιχορήγηση για να ανακαινίσει το γήπεδο, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει το παραμικρό.
Το ερώτημα είναι για ποιον λόγο υπάρχει αυτή η μεγάλη καθυστέρηση την στιγμή που υπάρχουν τα κονδύλια και μπορούν να έχουν ένα χρονοδιάγραμμα ώστε το γήπεδο να είναι έτοιμο μέχρι το τέλος Αυγούστου.
Στην χθεσινή συνεδρίαση της επιτροπής γηπέδου υπήρξε αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα και μάλιστα έγινε αναφορά από τα μέλη της επιτροπής προς τον κ. Σωσσίδη.Η απάντηση του ήταν ότι θα πάει με όλα τα προβλεπόμενα και η αποπεράτωση των έργων θα διαρκέσουν περίπου ενάμισι χρόνο!
Την ίδια στιγμή το Καυτανζόγλειο που ίσως είναι ο μοναδικός αθλητικός πνεύμονας της πόλης δεν θα λειτουργεί και αυτό θα μεγαλώσει τα προβλήματα που υπάρχουν.Γιατι δεν μπορούν να φιλοξενηθούν αγώνες , εκδηλώσεις(συναυλίες και άλλα), αλλά και να το χρησιμοποιήσει ο Ηρακλής.
Ο Παναγιώτης Μονεμβασιώτης είναι διατεθειμένος να συνδράμει σε ζητήματα που έχουν να κάνουν με την λειτουργηκότητα του γηπέδου όπως τον χορτοτάπητα αλλά και ακόμα και στην μελέτη που χρειάζεται.Την ίδια στιγμή η διοικηση δείχνει μια αναβλυτικότητα και μια εμφανής καθυστέρηση χωρίς ουδείς να γνωρίζει τον λόγο.
Στόχος θα πρέπει να είναι η άμεση λειτουργία του σταδίου όπως ακριβως έγινε και στην Αθήνα με το ΟΑΚΑ και όχι να υπάρχει ενα μακροχρόνιο λουκετο. Η Πολιτεία στην περίπτωση του ΟΑΚΑ πίεσε και κατάφερε άμεσα να ολοκληρωθούν οι εργασίες τό ίδιο πρέπει να γίνει και εδω, εκτός αν έχει διαφορετική άποψη η επιτροπή του Καυτανζογλείου και ειδικότερα ο κ. Σωσσίδης.
Ο Ηρακλής ζητάει το αυτονόητο να υπάρξουν άμεσες κινήσεις για να μπορέσει στην νεα σεζόν να παίξει στο Καυτανζόγλειο.Δεν χρειάζεται να τον αντιμετωπίζουν εχθρικά αλλά αντίθετα να τον βλέπουν ως σύμμαχο για να λειτουργήσει άμεσα το γήπεδο,έστω και με περιορισμένη χωρητικότητα