Ο Ηρακλής κλείνει το 2023 υποδεχόμενο την Δόξα Λευκάδας το Σάββατο στις 17:00 για την 15η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν. Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί διαδικτυακά από το κανάλι της ΕΟΚ στο YouTube.
Οι γηπεδούχοι θέλουν να αφήσουν πίσω την ήττα από τον Πανιώνιο και να επιστρέψουν στις επιτυχίες. «Είναι ένας “«”πονηρός”»” αγώνας, όπως λέτε στην Ελλάδα. Χρειάζεται μεγάλη προσοχή και σεβασμός στον αντίπαλο, που είναι μια ομάδα που έχει και εμπειρία αλλά και νεανικό ενθουσιασμό και ενέργεια, και έχει κάνει και σπουδαία αποτελέσματα εκτός έδρας. Γι’ αυτό πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στο 100% και να καταφέρουμε να ελέγξουμε τον ρυθμό για να πάρουμε μια νίκη απαραίτητη, που θα μας βοηθήσει να κάνουμε καλά Χριστούγεννα και να ξεκινήσουμε με θετικό τρόπο τον β’ γύρο του πρωταθλήματος. Ι’ αυτό και θέλουμε τον κόσμο στο γήπεδο για ακόμη μία φορά στο πλευρό μας. Είμαστε μια ομάδα με πολλά νέα παιδιά, που έχει προοπτική, τώρα ήρθαν κι άλλοι νέοι παίκτες και πιστεύω πως θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια, αρκεί να δουλεύουμε σκληρά», ανέφερε ο Εσθονός γκαρντ του Ηρακλή, Στεν Σοκ.
Οι φιλοξενούμενοι θέλουν να διακόψουν το σερί τεσσάρων ηττών. «Προερχόμαστε από ένα κακό σερί αγώνων και στόχος είναι να διορθώσουμε την εικόνα μας αγωνιστικά. Ξέρουμε ότι το σαββατιάτικο παιχνίδι μας στον Ηρακλή θα είναι πολύ απαιτητικό, σε μια πολύ δύσκολη έδρα και οι δύο ομάδες χρειαζόμαστε το θετικό αποτέλεσμα και θα πρέπει να παλέψουμε σε κάθε κατοχή ξεκινώντας από την άμυνα μας», σημείωσε ο 23χρονος σέντερ της Δόξας, Στράτος Βουλγαρόπουλος.