Η παρουσία του Ηρακλή στο φαϊναλ φορ τόσο στο αγωνιστικό κομμάτι αλλά και με την μεγάλη παρουσία των φιλάθλων του, έχουν φέρει αρκετή σκέψη προκειμένου να πάρει wild card για να γίνουν 14 οι ομάδες.Οι δηλώσεις από όλες τις πλευρές αλλά και η κοινή λογική μετατρέπει σε κάτι πολύ ορθό την άνοδο του Ημίθεου.Φυσικά είναι μια διαδικασία που θα πρέπει να περάσει απο την ΕΟΚ και τον ΕΣΑΚΕ και μέχρι στιγμής τα μηνύματα είναι μοιρασμένα.Πολλά θα κριθούν το επόμενο διάστημα και το σημαντικότερο ειναι να τεθεί το ζήτημα στον ΕΣΑΚΕ και στην συνεδρίαση του αλλά ταυτόχρονα να υπάρχει και το πράσινο φως από την ομοσπονδία.