Η ΑΕΚ Β’ πολύ νωρίς στην αναμέτρηση δημιούργησε την πρώτη καλή προϋπόθεση στην αντίπαλη περιοχή με μία εκτέλεση φάουλ στα περίχωρα της περιοχής του Ηρακλή, με τους αμυντικούς να «καθαρίζουν» την φάση. Στο 7’ ήρθε και η πρώτη πραγματικά μεγάλη ευκαιρία όταν έπειτα από όμορφη κυκλοφορία και σουτ μέσα από την περιοχή των φιλοξενούμενων, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ. Από εκεί και πέρα ο ρυθμός του παιχνιδιού μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα ηρέμησε, με την κατοχή να μοιράζεται στο κέντρο για τις δύο ομάδες και το ένα φάουλ να διαδέχεται το άλλο.
Στο 35΄ ο Γεμπόα σούταρε με τον Παλαβράκη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Στην εκτέλεση του ο Τζούντα Γκαρσία έπιασε ένα σουτ εν κινήσει με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
Στο 67’ μετά από ώρα ο Ηρακλής απείλησε με φάουλ του Βιτλή, αλλά ο Θεοχάρης έδιωξε εύκολα.
Στο 82ο λεπτό ο Σαμπανάτζοβιτς με σουτ εκτός περιοχής δοκίμασε να σκοράρει, δίχως επιτυχία.
Στο 89’ ο Ηρακλής έμεινε με δέκα παίκτες έπειτα από δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβολή στον Τσαγκαλίδη.
Στο 93’ χάθηκε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για την ΑΕΚ με το δοκάρι να στερεί και εδώ το γκολ που θα έδινε τη νίκη στην ομάδα του Νίκου Κούστα.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΑΕΚ: Θεοχάρης, Κάτσικας, Χρυσόπουλος, Γεμπόα, Παυλίδης (80′ Σαμπανάτζοβιτς) Φοφανά (90′ Τιεϊ) Λαμαράνα,, Ρουκουνάκης (73′ Χριστόπουλος) Μαχαίρας, Τζ. Γκαρσία (73′ Γκολφίνος) Θεοδωρίδης (80′ Σκόνδρας).
ΠΟΤ ΗΡΑΚΛΗΣ: Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης, Γκμπενιόν, Τσαγκαλίδης, Κωστόπουλος, Νεοφυτίδης, Σιούτας, Έμπο, Γκερμούς (75′ Σπυρίδης – 89′ Χειρίτραντας) Κούστα (79′ Τόρες).
Διαιτητής: Ανδρομάχη Τσιοφλίκη (ΕΠΣ Λάρισας).
Βοηθοί: Νικόλαος Μαυροκορδόπουλος (ΕΠΣ Αργολίδας) Αντώνιος Ιωάννου (ΕΠΣ Εύβοιας).
4ος: Νικόλαος Χρονάς (ΕΠΣ Αχαϊας).