Οι δηλώσεις των παικτών, ενόψει του πρώτου αγώνα του Final 4:
Ζήσης Σαρικόπουλος: «Αυτά τα παιχνίδια είναι νοκ άουτ για μας. Δεν είναι σειρά αγώνων, δεν υπάρχει γυρισμός. Ήταν μια γεμάτη χρονιά, μέσα στη σεζόν άλλαξαν οι στόχοι γιατί καταλάβαμε πως έχουμε το υλικό για να πετύχουμε κάτι καλό. Θα τη θυμάμαι αυτή τη σεζόν και θέλουμε να μη μείνουμε με πικρή γεύση στο τέλος, γιατί με μεγάλο κόπο φτάσαμε εδώ. Ο κόουτς έχει πολύ σημαντική συμβολή, έχει καταφέρει και μας έχει κερδίσει».
Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος: «Ο Ερμής πήρε μια πολύ δύσκολη πρόκριση και δεν έφτασε τυχαία στο Final 4. Έχει έναν πολύ έμπειρο άνθρωπο στον πάγκο. Εμείς θα πρέπει να ελέγξουμε το παιχνίδι και να περιορίσουμε τους καλούς παίκτες του Σχηματαρίου. Ο κόουτς Αγγέλου έφερε μια νεανική αύρα στην ομάδα. Ο κόσμος ήταν δίπλα μας στα δύσκολα και το κρατάω αυτό».
Νίκος Παπαρέγκας: «Ο Ερμής είναι πολύ καλή ομάδα, δεν έφτασε τυχαία στο Final 4. Έχει έμπειρους παίκτες και καλό προπονητή. Για μας δεν είναι έκπληξη ότι έφτασε ως εδώ και θα είμαστε έτοιμοι για να τους αντιμετωπίσουμε. Ο Ηρακλής από τότε που ήρθα δίνει συνέχεια do or die παιχνίδια. Σιγά-σιγά ήρθε η πρόκριση στο Final 4 και τώρα πάμε σε δύο νοκ άουτ παιχνίδια».
Στεν Σοκ: «Τα Final 4 πάντα κρύβουν παγίδες, όλη η σεζόν κρίνεται σε ένα ή δύο παιχνίδια. Πρέπει να είμαστε απόλυτα συγκεντρωμένοι για να πετύχουμε τον στόχο μας. Στο μπάσκετ πάντα έχεις πράγματα να αποδείξεις. Έχουμε πολλά ακόμη να αποδείξουμε για να πάμε στο επόμενο επίπεδο».
Νίκολα Μαλέσεβιτς: «Δουλέψαμε πολύ για να φτάσουμε εδώ, θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί γιατί είναι δύο τελικοί. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και ενωμένοι. Για μένα ήταν πολύ σημαντική για όλη τη σεζόν η στήριξη που μας έδωσε ο κόσμος μετά την ήττα από τον Πανιώνιο. Μετά από αυτό το παιχνίδι είδαμε ότι αν βάλεις την καρδιά σου, το κοινό θα είναι δίπλα σου. Παίξαμε καλύτερα έκτοτε και φτάσαμε ως εδώ».
Στέργιος Πράπας: «Μόνο που βλέπεις πόσος κόσμος είναι δίπλα στην ομάδα, νιώθεις πιο σημαντικός, νιώθεις ότι ανήκεις κάπου, ότι έχεις λόγο να παίξεις και να βοηθήσεις αυτόν τον σύλλογο να πετύχει».
Σινσίαρ Κάρι: «Περιμένω το Final 4 να είναι διασκεδαστικό και να υπάρχει ωραία ενέργεια. Θέλω να παίξουμε δυνατά και να δώσουμε τα πάντα για να πετύχουμε τον στόχο μας».