Το ήθελε και το πέτυχε ο Ηρακλής που νίκησε στον ημιτελικό του φαιναλ φορ με 80-73 τον Ερμη Σχηματαρίου και προκρίθηκε στον τελικό
Στο ξεκίνημα του αγώνα το Σχηματάρι κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ με 7-10. Στα πρώτα λεπτά ο Διονυσης Αγγέλου άλλαξε την άμυνα σε ζώνη και ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 12-12 και 19-19. Σε αυτό το διάστημα η ομάδα του Ερμή βασίζονταν κυρίως στον Ουγκοτσούκου όπου είχε πετύχει τους 12 πόντους της ομάδας του.Στο φινάλε ο Κάρεϊ έδωσε το προβάδισμα με 21-19 και το δεκάλεπτο έληξε με 25-19 με κλέψιμο του Πουλιανίτη και τον Ηρακλή να έχει σερί 11-0.
Στην δεύτερη περίοδο το Σχηματάρι μείωσε σε 25-24 αλλά πάλι οι κυανόλευκοι πάτησαν γκάζι και προηγήθηκαν με 30-24 και 38-24( η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι αυτό το σημείο). Τότε όμως ο Μακ Κις ανέλαβε δράση και παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής προηγήθηκε με 43-32 το ημίχρονο έληξε με 43-38.
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι παίκτες του Ερμή ισοφάρισαν σε 43-43 με μια τεχνική ποινή που δόθηκε στον πάγκο των κυανόλευκων.Ο Ηρακλής σκόραρε μετά από έξι λεπτά(!) κάνοντας το 45-43.Οι παίκτες του Σχηματαρίου έχοντας συνολικό σερί 20-2(!) προηγήθηκαν με 45-50.Ο Σοκ προσπαθούσε να σκοράρει με τρίποντα αλλά είχε 0/4.Παρόλα αυτά ο Ημίθεος ισοφάρισε σε 52-52 έχοντας 4/20 τρίποντα.Η περίοδος έληξε με 54-58.
Το Σχηματάρι αύξησε την διαφορά στην τελευταία περίοδο καθώς προηγήθηκε με 54-64 στο 31’.Ο Ηρακλής μείωσε με τρίποντο του Κάρεϊ σε 68-69 και στην συνέχεια με νέο τρίποντο του Παπαρέγκα έγινε το 71-73 στο 37’. Ο Κάρει έκλεψε την μπάλα στο 1.36 και στην συνεχεια ο Ππαρενγκας με τρίποντο έκανε το 76-73,μόλις 1.23 πριν το φινάλε.Ο Ηρακλής έβγαλε άμυνα και ο Κάρει πέτυχε καλάθι και φαουλ και το σκορ έγινε 80-73 και απέμεινε 1.06 και αυτό έμελε να είναι και το τελικό σκορ με τον Ηρακλή να προκρίνεται στον δικό του τελικό για την άνοδο!