Μια βδομάδα πίσω… Η πολύκροτη υπόθεση για το πόσες ομάδες θα υποβιβαστούν και θα προβιβαστούν από και προς την Σούπερ Λίγκα θα… περιμένει λίγο ακόμα. Και αυτό γιατί το Διαιτητικό Δικαστήριο την Τρίτη (28/1) αποφάσισε να αναβάλει την εκδίκαση για τις 4 Φεβρουαρίου προκειμένου να αποφανθεί για το αίτημα εξαίρεσης του μέλους του Διαιτητικού, Γιώργου Σφυρή και εν συνεχεία να δικάσει την ουσία της υπόθεσης.
Η σύντομη συνεδρίαση ξεκίνησε με το αίτημα εξαίρεσης του μέλους του Διαιτητικού Δικαστηρίου, Γιώργου Σφυρή (ο οποίος εκπροσωπεί την Β’ Εθνική), από την πλευρά της Σούπερ Λίγκας, επειδή έχει δηλώσει δημοσίως πως θα πρέπει να ισχύσει να πέσουν 3 και να ανέβουν 3 ομάδες, ξεκίνησε στις 15.30 της Τρίτης (28/1).
[wp_ad_camp_1]
Σούπερ Λίγκα και Ένωση Β’ Εθνικής άρχισαν να διαφωνούν με το καλημέρα της διαδικασίας με αφορμή το αίτημα εξαίρεσης.
Το Δικαστήριο διέκοψε για λίγο για να αποφασίσει καθώς η Σούπερ Λίγκα υποστίρηκε ότι το Διαιτητικό μπορεί να δικάσει ανεξάρτητα με το αίτημα εξαίρεσης ενώ η Β’ Εθνική τόνισε ότι πρώτα απ’ όλα δεν προβλέπεται διαδικασία εξαίρεσης.
Ήδη πάντως φάνηκε διάθεση αντιπαράθεσης, με το νομικό σύμβουλο της Σούπερ Λίγκας Γιάννη Οικονομάκη να μιλά για κακοπιστία από πλευράς Φούτμπολ Λιγκ επειδή δεν όρισε αναπληρωματικό μέλος στην θέση του Σφυρή ενώ ο Αντώνης Βουγίδης, εκ των δικηγόρων της Β’ Εθνικής, τόνισε ότι δεν τηρήθηκε η προβλεπόμενη διαδικασία για το αίτημα εξαίρεσης.
Το πιο χαρακτηριστικό πάντως είναι προτροπή του προέδρου του Διαιτητικού δικαστηρίου που ζήτησε από τις δύο διοργανώτριες να βρουν συμβιβαστική λύση.