Σε επιβλητική νίκη με 5-1 επί του Μακεδονικού έφτασε ο Ηρακλής στη Χαλάστρα για τη 14η αγωνιστική του βορείου ομίλου στη Super League 2.
To σύνολο του Περικλή Αμανατίδη ήταν καταιγιστικό και άνοιξε το σκορ μόλις στο 1′ με σουτ του Κούστα ενώ το σουτ του Χρουσιέλ μετά από ασίστ του Χειρίτραντα στο 42′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0 με τον Μπουλάτοβιτς να μειώνει πριν τη λήξη του ημιχρόνου (45′).
Οι κυανόλευκοι άρχισαν στο δεύτερο ημίχρονο όπως αντίστοιχα και στο πρώτο με τον Βιτλή στο 48′ να υποδέχεται την πάσα του Κούστα και να νικά τον Περντρέου κάνοντας το 3-1 για να έρθει ο Σπυρίδης δύο λεπτά αργότερα να βρει δίχτυα για το 4-1.
Το κερασάκι στην τούρτα για τους γηπεδούχους ήρθε στις καθυστερήσεις με το γκολ του Στογίτσεβιτς (90+3′) να διαμορφώνει το τελικό 5-1.
Χαρακτηριστικό της υπεροχής του Γηραιού ήταν το γεγονός πως είχε και δύο δοκάρια στο παιχνίδι, το πρώτο στο 3′ με το δυνατό σουτ του Έμπο και στο 46′ με την κεφαλιά του Κούστα που σταμάτησε στο οριζόντιο του Περντρέου.
Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, ο Ηρακλής ανέβηκε στην 5η θέση με 16 βαθμούς ενώ ο Μακεδονικός παραμένει στην 3η με 20 πόντους.
Την επόμενη, -15η- αγωνιστική, ο Ηρακλής θα φιλοξενηθεί από τον Αναγέννηση στην Καρδίτσα ενώ ο Μακεδονικός θα υποδεχθεί τον Αιολικό στην Ευκαρπία.