Πάλεψε αλλά δεν τα καταφερε αλλά σίγουρα ήταν ο νικητής του Φαιναλ φορ και για την αγωνιστικη του παρουσία αλλά και για την παρουσία των φιλάθλων στο γήπεδο των Λιοσίων.
Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ηρακλής προηγήθηκε με 7-8 με δυο τρίποντα του Σοκ.Σε αυτό το διάστημα υπήρχε μεγάλη νευρικότητα και απο τις δυο ομάδες με τον Ημίθεο να διατηρεί το προβάδισμα με 9-12.Η περίοδος έληξε με τον Ηρακλή να προηγείται με 18-22 δείχνοντας ότι μπήκε σοβαρός στον αγώνα.
Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 21-24 με τον Κάρεϊ στο 12’.O Πανώνιος απάντησε με δυο τρίποντα και προηγήθηκε με 30-25 στο 15’. Απο πολύ νωρίς ο Ηρακλής χρεώθηκε με πολλά φάουλ και έτσι ο Πανιώνιος είχε το μπόνους με τις ελεύθερες βολές.Η ομάδα της Νέας Σμύρνης προηγήθηκε με 38-34 στο 18’ και το ημίχρονο έληξε με 44-36.
O Πανιώνιος συνέχισε να προηγείται στο σκορ με 50-41.Με τρίποντο του Παπαρέγκα ο Ηρακλής μείωσε στο 26’ σε 50-46 και στην συνέχεια σε 53-50.Οι κυανόλευκοι επέλεξαν στην συνέχεια άμυνα ζώνης και μείωσαν ακόμα περισσότερο σε 53-52.O Ημίθεος έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με την λήξη της περιόδου με 55-56!
Ο Κάρεϊ με καλάθι και φάουλ πέτυχε το 58-59 στο 33’ της αναμέτρησης.Ο Ηρακλής διατήρησε το προβάδισμα με 60-61.Με τρίποντο του Παπαρέγκα το σκορ έγινε 64-66 στο 37’.O Μιλιντίγεβιτς με τρίποντο έκανε το 69-67 στο 38’.Μόλις 1.13 πριν το φινάλε το σκορ έγινε 70-68, ο Ηρακλής έχασε την επίθεση και ο Πανιώνιος έκανε το 72-68 μόλις 27’’ πριν το τέλος του αγώνα.Ο Μαστρογιαννόπουλος σκόραρε και μείωσε σε 72-70(18’’) και ο Γκίκας πήγε στις βολές κάνοντας το 73-70.Χάθηκε τρίποντο από τον Μαστρογιαννόπουλο και στην συνέχεια έγινε φάουλ απο τους παίκτες του Ηρακλή.Ο Πανιώνιος πήρε την νίκη με 75-70.