Ήττα για τον Ηρακλή από τον Πανιώνιο στην Αθήνα με 71-61. Δεν έφταναν οι απουσίες για τους κυανόλευκους έχασαν κατα την διάρκεια της αναμέτρησης και τον Τόμπσον αλλά συνάντησε και μια διαιτησία που ήταν εκτός τόπου και κυριολεκτικά εκτός χρόνου.Παρόλα αυτά δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε και την αδυναμία της ομάδας στα ριμπάουντ και το καθαρό μυαλό σε κρίσιμες φάσεις.
Νευρικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ηρακλής που βρέθηκε να χάνει με 6-2 αλλά στην συνέχεια ισοφάρισε σε 12-12 και με τρίποντο σε νεκρό χρόνο του Πουλιανίτη το δεκάλεπτο τελείωσε με 19-21
Μεταμορφωμένος προς το χειρότερο εμφανίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής που δέχτηκε ένα 9-0 σερί και βρέθηκε να χάνει με 28-21.Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν συνεχώς επιθετικά ριμπάουντ και ανανέωνε τις επιθέσεις τους.Το σκορ έγινε 33-28 με τον Πανιώνιο να έχει 4/14 ελεύθερες βολές!Την ίδια στιγμή ο Ηρακλής είχε 2/11 τρίποντα! Με δυο συνεχόμενα τρίποντα οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν με 39-30 και η συνέχεια ήταν απίστευτη. Ο Παπαρέγκας πέτυχε τρίποντο και ακολούθησε ο Τόμπσον με Buzzer beater μειώνοντας σε 39-36!
O Πανιώνιος ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 51-40 με τον Ηρακλή να μειώνει σε 53-46 στο λίγο πριν το φινάλε της περιόδου με τον Κακλαμανάκη να έχει 11 πόντους σε αυτή την περίοδο.Το δεκάλεπτο έληξε με 56-47 με τον Παπαρέγκα να αστοχεί σε τρεις διαδοχικές βολές.
Στην τελευταία περίοδο ο Τόμπσον που είχε τραυματιστεί νωρίτερα ξεκίνησε στην πεντάδα, αλλά αποχώρησε μόνος του, καθώς υπέφερε από πόνους.Το σκορ έγινε 60-47 στο 32’ με τον Σοκ να παίρνει την ομάδα στην πλάτη.Με δυο διαδοχικά τριποντά του με.ίωσε σε 60-53 αλλά δεν μπόρεζσε να πετύχει τί΄ποτα περισσότερο και έχασε με 71-61