Για την πρώτη του εικόνα από τον Ηρακλή αναφέρθηκε ο Περικλής Αμανατίδης , από την στιγμή που ανέλαβε την ομάδα και είπε χαρακτηριστικά:
Παρακολουθήσατε την Κοζάνη, τι εικόνα σας άφησε και τι παιχνίδι περιμένετε την Κυριακή;
«Η Κοζάνη είναι μια πολύ καλή ομάδα. Επαιξε καλά και με τον ΠΑΟΚ Β’ παρά την ήττα της. Από κει και πέρα όλα τα ματς είναι διαφορετικά. Εμείς θα προετοιμαστούμε όπως πρέπει, παίζοντας στην έδρα μας και αυτό που θα παίξει ρόλο είναι η συγκέντρωση μας. Θα κάνουμε την προσπάθειά μας».
Ποιες είναι οι πρώτες εντυπώσεις από την θητεία σας στον Ηρακλή;
«Γίνεται μια πολύ μεγάλη προσπάθεια από τα παιδιά. Στην εικόνα που έχω στα δύο ματς, το πρόσημο είναι θετικό. Χρειάζεται ενίσχυση η ομάδα, όμως και αξιοποίηση του υλικού που υπάρχει. Θα κρατήσω κάτι που είπε ο προηγούμενος προπονητής Σάκης Τσιώλης, ότι η ομάδα δεν πήρε αυτά που μπορούσε να πάρει. Αυτή θα είναι η βάση μας για να πατήσουμε εκεί πάνω, ώστε στη συνέχεια να πετύχουμε περισσότερα πράγματα».