Χωρίς κατηγορία

«Καθάρισε» την Νάπολι ο Κονέ !

Το όνειρο για πρωτάθλημα στον ιταλικό Νότο απ’ ότι φαίνεται αρχίζει να σβήνει! Η Νάπολι την Κυριακή (16/12) γνώρισε ήττα – σοκ (2-3)  από την Μπολόνια μέσα στο «Σαν Πάολο», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής! Το ματς είχε ένα απίθανο χιτσκοκικό φινάλε καθώς μέχρι το 86′ οι «Παρτενοπέι» είχαν τη νίκη στα χέρια τους…

Σε εκείνο το λεπτό όμως σκόραρε ο Παναγιώτης Κονέ (Είχε περάσει στο ματς δέκα λεπτά πριν στην θέση του Κρχιν), ενώ στο 88′ ο Πορτανόβα αποτελείωσε τους γηπεδούχους και έγραψε το 2-3! Οι «Παρτενοπέι» μετά από αυτή την ήττα έμειναν στην 3η θέση με 33 πόντους, ενώ η Μπολόνια έχει 18 και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους «Ροσομπλού» οι οποίοι με το… καλημέρα και συγκεκριμένα στο 10′ «πάγωσαν» το «Σαν Πάολο» και με τον Γκαμπιαντίνι έκαναν το 1-0. Από εκεί και πέρα οι «Παρτενοπέι» πίεσαν είχαν ευκαιρίες, ωστόσο η υπεροχή τους απέφερε καρπούς στην επανάληψη. Στο 50′ μετά από προσπάθεια του Ινσίνιε ο Ιταλός κεντρικός αμυντικός Γκαμπερίνι σκόραρε και έφερε το ματς στα ίσια. Στο 70′ ήρθε το 2-1  για τη Νάπολι, όταν ο Εντίνσον Καβάνι νίκησε τον Αλιάρντι  και έβαλε μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Το ματς ωστόσο, δεν είχε τελειώσει ακόμα…

Στο 86′ ο Παναγιώτης Κονέ και δύο λεπτά αργότερα ο Πορτανόβα έκαναν μια… τρελή ανατροπή και χάρισαν στην Μπολόνια ένα μεγάλο διπλό μέσα στο «Σαν Πάολο».

ΝΑΠΟΛΙ: Ντε Σάνκτις, Γκαμπερίνι (68′ Καμπανιάρο), Καναβάρο, Μπρίτος (45′ Πάντεφ), Μάτζιο, Μπεχράμι, Ινλέρ, Χάμσικ, Ζουνίγκα, Ινσίνιε (72′ Τζεμαιλί), Καβάνι.
ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Αλιάρντι, Μότα (63′ Γκάρικς), Πορτανόβα, Άντονσον, Τσερουμπίν, Γκουαρέντε (40′ Μορλεό), Κχριν (77′ Κονέ), Ταιντέρ, Ντιαμάντι, Γκαμπιαντίνι, Τζιλαρντίνο.

Συγκεντρωτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής του Καμπιονάτο:

Σάββατο (15/12)
Ουντινέζε – Παλέρμο 1-1 (89′ Ντι Νατάλε – 33′ Ίλισιτς)
* Στο 61′ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα για την Ουντινέζε ο Ερτό
Λάτσιο – Ίντερ 1-0 (82′ Κλόζε)

Κυριακή (16/12)
Φιορεντίνα – Σιένα 4-1 (16′, 79′ Τόνι, 18′ πέν. Πιζάρο, 44′ Ακουιλάνι – 70′ Ρετζινάλντο)
* Στο 88′ αποβλήθηκε για τη Σιένα με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πάτσι
* Στο 88′ αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι για τη Φιορεντίνα ο Ακουιλάνι
Μίλαν – Πεσκάρα 4-1 (1′ Νοτσερίνο, 51′ αυτ. Αμπρουσκάτο, 79′ αυτ. Τζόναθας, 81′ Ελ Σαραουί – 56′ Τερλίτσι)
Κατάνια – Σαμπντόρια 3-1 (55′ Παγλιαλούνγκα, 65′ Μπεργκέσιο, 90′ Κάστρο – 29′ πέν. Μαρέσκα)
Κιέβο – Ρόμα 1-0 (87′ Πελισιέρ)
Τζένοα – Τορίνο 1-1 (29′ Γκράνκβιστ – 19′ Μπιάνκι)
Γιουβέντους – Αταλάντα 3-0 (2′ Βούτσινιτς, 14′ Πίρλο, 27′ Μαρκίζιο)
* Στο 32′ αποβλήθηκε για την Αταλάντα με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μανφρεντίνι
Πάρμα – Κάλιαρι 4-1 (21′, 86′  Μπελφοντίλ, 54′ Μπιαμπιανί, 65′ πέν. Βαλντές – 20′ Σάου)
Νάπολι – Μπολόνια 2-3 (50′ Γκαμπερίνι, 70′ Καβάνι – 10′ Γκαμπιαντίνι, 86′ Κονέ, 88′ Πορτανόβα)