Μπάσκετ

Λύγισε στην Νέα Σμυρνη

basketΠάλεψαν οι «κυανόλευκοι» αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το ροζ φυλλο αγωνα στην Νεα Σμύρνη  με αντίπαλο τον Πανιώνιο.

Oι γηπεδούχοι από την αρχή της αναμέτρησης έδειξαν τις προθέσεις τους, καθώς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (16-9) και βρίσκοντας απαντήσεις στα ξεσπάσματα του Ηρακλή  πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 36-25. Ο «Ιστορικός» διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια της τέταρτης περιόδου και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 50-37. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή επιχείρησε να αντιδράσει στην τέταρτη περίοδο και με διαδοχικά τρίποντα μείωσε σε 68-63. Η προσπάθεια όμως δεν ολοκληρώθηκε και το σύνολο του Νίκου Οικονόμου έμεινε ψύχραιμο και πήρε την 6η του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Διαμαντής-Παγώνης-Δαρλαμήτσος
Δεκάλεπτα: 16-9, 36-25, 50-37, 72-65
Πανιώνιος (Οικονόμου): Αλίχοντζιτς 15, Νοέας 5 (1), Μπάρλος 16, Σακελλαρίου 13 (3), Καρύδας 5, Μίχαλος 2, Μπιλλής 8 (2), Ματαλών 8 (1), Δημητριάδης.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 7 (1), Γιαννακίδης 6 (2), Τότσιος 9 (1), Ονάσογλου, Δέσπος 6, Χρυσόπουλος 7 (1), Ρουτκάουσκας 5, Χείλαρης 5, Καλαϊτζίδης 7, Γκαγκαλούδης 13 (3).