Μπάσκετ

Επέστρεψε στις νίκες

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Ηρακλή που επικράτησε με 79-58 του Αμύντα

Ο Ηρακλής αγωνιστικέ χωρίς τον Γιάννη Γκαγκαλούδη που ήταν τραυματίας. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και προηγήθηκαν με 4-9 και συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 16-19.
Ο Ουάσιγκτον προσπάθησε να βοηθήσει επιθετικά και πέτυχε οκτώ πόντους αλλά έδειξε να κουράζεται. Παρόλα αυτά οι κυανόλευκοι προηγήθηκαν με 25-20 και το ημίχρονο έληξε με 39-32.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Λευτέρη Χατζηκυριακίδη έδειξαν να σοβαρεύονται και είχαν συνεχώς το προβάδισμα στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε με 61-50 και τον Ηρακλή να ελέγχει τον αγώνα, με τον Αθανασούλα να σκοράρει διαδοχικά. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία και οι κυανόλευκοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με