Χωρίς κατηγορία

«Διπλό» για Πλατανιά

Την πρώτη του νίκη μακριά από την έδρα του πανηγύρισε ο Πλατανιάς, που επικράτησε με 1-0 του Καραϊσκάκη, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της 2ης αγωνιστικής της Football League.

Δύο στα δύο για τον Πλατανιά, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από την Άρτα και την έδρα του Καραϊσκάκη. Η ομάδα της Άρτας ήταν αυτή, η οποία είχε την πρώτη καλή φάση του αγώνα στο 5΄, με την κεφαλιά του Καπία να περνά λίγο έξω από την εστία του Γκοτ.

Ότι δεν κατάφεραν οι παίκτες του Μανώλη Παπαματθαιάκη σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν αυτοί του Γιάννη Τάτση στο 22΄ με τον Μπιανκόνι, να εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο το λάθος του Παντίδου και να κάνει το 0-1.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Καραϊσκάκης πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα διατηρήθηκε ως είχε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 52΄ ο Πλατανιάς έφτασε κοντά στο 0-2, δεν βρέθηκε όμως κανένας να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα του Στεφανάκου μετά την σέντρα του Ποζατζίδη.

Με το πέρας της ώρας οι γηπεδούχοι έψαξαν τρόπο, προκειμένου να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα των Κρητικών και να φτάσουν στην ισοφάριση, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν έγινε με συνέπεια το ήδη υπάρχον σκορ να διατηρηθεί ως έχει μέχρι το φινάλε του αγών