Μπάσκετ

Α2: Αποτελέσματα- Βαθμολογία- Επόμενη αγωνιστικη

basket_eok-620x335

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε τον εντός έδρας αγώνα του με το ΓΣΛ ο Ηρακλής, φθάνοντας στη νίκη πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 80-72.

Στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής της Α2, στο Ιβανώφειο, οι Θεσσαλονικείς ήταν καταιγιστικοί στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στους Λαρισαίους κι έφθασαν με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου. Οι δύο αντίπαλοι συμβάδισαν στο σκορ στο πρώτο μέρος (21-21 στο 10’, 36-31 στο ημίχρονο), αλλά ο «Γηραιός» πάτησε… γκάζι στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε με 60-41 και «καθάρισε» επί της ουσίας τη νίκη.

Με το «διπλό» από την έδρα του Ψυχικού έφυγε ο Πανιώνιος, με το εντυπωσιακό 82-66 κι έτσι παρέμεινε αήττητος, εκτός έδρας πανηγύρισε και ο Εθνικός, ο οποίος πέρασε από το κεκλεισμένων των θυρών κλειστό του Μετς, επικρατώντας με 81-80 του Παγκρατίου. Ο Φάρος Κερατσινίου από την πλευρά του, κατέκτησε σπουδαία νίκη στο ΔΑΚ Καλαμίτσας με αντίπαλο την Καβάλα (64-73) και ο Δούκας «άλωσε» τα Δύο Αοράκια, 86-75 το Ηράκλειο, διατηρώντας επίσης το αήττητο.

Άνετη η ΑΕΛ, υποδέχθηκε στο κλειστό της Νεάπολης τον Αρκαδικό και τον συνέτριψε με 90-56, κάνοντας έτσι το «τρία στα τρία». Στα… σημεία κέρδισαν ο Αίολος Αστακού και οι Μαχητές Δόξας Πεύκων, με 71-69 τον Αμύντα στη Βόνιτσα και με 73-71 στο ΔΑΚ Πεύκων, αντίστοιχα.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:
Αίολος Αστακού-Αμύντας 71-69
Μαχητές Δόξας Πεύκων-Χολαργός 73-71
ΑΕΛ-Αρκαδικός 90-56
Ηρακλής-ΓΣΛ 80-72
Ηράκλειο-Δούκας 75-86
Παγκράτι-Εθνικός 80-81
Ψυχικό-Πανιώνιος 66-82
Καβάλα-Φάρος Κερατσινίου 64-73

Η βαθμολογία (Σε 3 αγώνες):
1. Δούκας 6 (3-0)
2. ΑΕΛ 6 (3-0)
3. Πανιώνιος 6 (3-0)
4. Φάρος Κερατσινίου 6 (3-0)
5. Ηρακλής 6 (3-0)
6. Εθνικός 5 (2-1)
7. Αίολος Αστακού 5 (2-1)
8. Αμύντας 4 (1-2)
9. Παγκράτι 4 (1-2)
10. ΓΣΛ 4 (1-2)
11. Μαχητές Δόξας Πεύκων 4 (1-2)
12. Ηράκλειο 4 (1-2)
13. Αρκαδικός 3 (0-3)
14. Καβάλα 3 (0-3)
15. Χολαργός 3 (0-3)
16. Ψυχικό 3 (0-3)

Επόμενη αγωνιστική (4η, 29/10):
Χολαργός-Αίολος Αστακού
Αρκαδικός-Μαχητές Δόξας Πεύκων
ΓΣΛ-ΑΕΛ
Δούκας-Ηρακλής
Εθνικός-Ηράκλειο
Πανιώνιος-Παγκράτι
Ψυχικό-Καβάλα
Αμύντας-Φάρος Κερατσινίου

To Top